Wacław Golonka

fot. Wojciech Mateusiak

fot. Wojciech Mateusiak

Nieznane przestrzenie brzmieniowe

Nieznane przestrzenia brzmieniowe łączą trzy zdawałoby się odległe od siebie instrumenty: organy, klarnet, hang. Z pozoru nie przystające do siebie instrumenty tworzą oryginalny świat, w którym każdy z instrumentów podąża swoją drogą tworząc jednocześnie jeden organizm brzmieniowy wciągający słuchacza w nieznane przestrzenie dźwięków. 

Nieznane pieśni powiatu bieruńsko-lędzińskiego
i województwa śląskiego

Projekt powstawał w latach 2016-2020 w trzech etapach w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Najpierw zostały zebrane pieśni, które nie zostały wydane w żadnych śpiewnikach, śpiewane jedynie w poszczególnych parafiach skąd pochodzą. Następnie pieśni zostały zharmonizowane oraz dokomponowane zostały wstępy i postludia. W dalszym etapie zbiór został zredagowany i wydany. Ostatnim etapem było nagranie płyty CD pt.: In honorem Sancti Walentini na której utrwalono 13 z 27 pieśni zawartych w zbiorze. Pieśni przy akompaniamencie autora postludiów śpiewa Marcin Wolak.

Organy Bielska-Białej

Jest to mapa najbardziej wartościowych instrumentów w mieście,
ich historia, stan techniczny, wartość artystyczna i liturgiczna. Niniejszy artykuł został zrealizowany w ramach stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury
i sztuki. 

Poemat Śląski - Korfanty

Utwór powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego upamiętniającego setną rocznicę Powstań Śląskich i bohatera tamtych wydarzeń Wojciecha Korfantego. Składa się z prologu i 5 części, których muzyka oparta jest na tekstach wybitnego Polaka, męża stanu, posła Bundestagu, promującego Śląsk i walczącego o jego przynależność do Polski. Obsada utworu to flet, klarnet, trąbka, waltornia, puzon, fortepian, instrumenty perkusyjne oraz aktor wcielający się w rolę Korfantego. Utwór wraz z występem aktora jest ciekawą propozycją koncertową dla miłośników historii, śląska i z powodzeniem może być wykonany zarówno w przestrzeniach sakralnych jak i salach widowiskowych.