Wacław Golonka

fot. Wojciech Mateusiak

Prof. dr hab. Wacław Golonka urodził się w Bielsku-Białej, swoje wykształcenie muzyczne otrzymał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w klasie fortepiany Renaty Sanak, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów Tomasza Nowaka oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie organów prof. Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. W trakcie studiów w Wiedniu był stypendystą Ministerstwa Kultury Austrii. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii, gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał trzy wyróżnienia: za najlepsze wykonanie sonaty triowej J. S. Bacha, za najlepsze wykonanie trzeciej rundy konkursu oraz za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. 

Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także Azji, Ameryce Północnej, Afryce (Namibia oraz RPA, gdzie odbył trzykrotnie tournée koncertowe). Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą katedry w Wiedniu, Utrechcie, Chartres, Lozannie, Oliwie, Kaliningradzie, sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Filharmonie Moskwy (im. S. Rachmaninowa), Permu, Murmańska, Cape Town Philharmonic, Baxter Concert Hall, UNISA w Pretorii, Nottingham Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie B. Smetany w Pradze. Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, Cape Town Philharmonic Orchestra, Filharmonią Śląską, Filharmonią w Bydgoszczy, Filharmonią Brneńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. 

Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał Koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie CD z kompozycjami autora Koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka w 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów Madonny Polskie, a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 r. film o jego działalności pt. Muzyka dźwięku i przestrzeni. Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Watykan, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami, prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – w żywiole koloryzmu dźwiękowego.
W latach 1999 – 2002 był odpowiedzialny za budowę nowych organów w Sali widowiskowej Bielskiego Centrum Kultury, gdzie był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Festiwalu im. J. S. Bacha. 

Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej Artem cameralem promovere w Mielcu, a także organizatorem konkursu dla młodych organistów Lux organi w Chorzowie. Promuje muzykę organową i organowo-kameralną organizując festiwale. Prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. Pracuje w macierzystej uczelni, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie gdzie prowadzi klasę organów.
W latach 2016-2020 pracował nad zbiorem Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego obejmującym zebranie, zharmonizowanie, skomponowanie postludiów, wydanie oraz nagranie części pieśni i postludiów na płycie CD pt.: In honorem Sancti Valentini. W nagraniu zrealizowanym w Kościele św. Bartłomieja w Bieruniu wziął udział w charakterze solisty Marcin Wolak – bas, wykonujący zebrane pieśni. Zbiór zawiera 27 pozycji, z których nagrano 13.

Wacław Golonka w swoim dorobku artystycznym posiada wiele płyt CD z muzyką organową i organowo-kameralną. Płyta solowa pt.: Sonare Deo et populo otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021.
Jest autorem kompozycji pt. Poemat śląski – Korfanty na zespół instrumentów dętych (flet, klarnet, trąbka, waltornia, puzon) instrumenty perkusyjne, fortepian oraz aktora. Utwór został napisany z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich oraz upamiętnia Wojciecha Korfantego – polskiego męża stanu i posła Bundestagu.

W ramach stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki zrealizował dokument pt.: Organy Bielska-Białej. Mapa najbardziej wartościowych instrumentów w mieście, ich historia, stan techniczny, wartość artystyczna i liturgiczna opisujący najciekawsze zagadnienia związane z organami, ich historią, budową, wartością zabytkową i artystyczną oraz najważniejsze instrumentarium organowe w mieście.
W 2020 roku został laureatem Nagrody Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury. Artysta wciąż poszerza swój repertuar, dokonując prawykonań i nagrań nowych utworów organowych i organowo-kameralnych dedykowanych jemu oraz artystom, z którymi współpracuj